Opis produktu

Topixeril® to mleczko-spray, przeznaczone do stosowania miejscowego przez wszystkich cierpiących na suchość jamy ustnej niezależnie od przyczyny jej powstania.

 • Nawilża błonę śluzową jamy ustnej
 • Stosowany miejscowo zmniejsza dolegliwości bólowe związane z kserostomią
 • Wykazuje właściwości przeciwzapalne
 • Chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi naświetlaniem w przebiegu radioterapii
 • Przyczynia się do regeneracji nabłonka błony śluzowej jamy ustnej

Skład

W skład wyrobu Topixeril® wchodzi:

 • zestaw emulgowanych lipidów i emolientów, które mają za zadanie przylegać do powierzchni błony śluzowej tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną (film) zapobiegającą wysychaniu śluzówki oraz zawierającą substancje aktywne odpowiedzialne za pozostałe działania wyrobu Topixeril®.
 • olejek wintergrinowy (Gaultheria procumbens) to jedna z niewielu roślin na świecie, która zawiera naturalne pochodne kwasu salicylowego. Dzięki zawartości salicylanu metylu stosowany miejscowo (szczególnie razem z mentolem) posiada właściwości przeciwzapalne, znieczulające i przeciwdziałające podrażnieniom.
 • witamina A przyczynia się do utrzymania prawidłowego stanu błon śluzowych, odpowiada za integralność błon komórkowych, prawidłowe funkcjonowanie tkanek nabłonkowych (komórek zarówno pokrywających, wydzielniczych i czuciowych), reguluje również wzrost tkanki nabłonkowej; karotenoidy są przeciwutleniaczami.
 • witamina E pełni rolę antyutleniacza, neutralizuje wolne rodniki. Stabilizuje strukturę i czynność błon komórkowych. Zapobiega powstawaniu nowotworów, łagodzi skutki szkodliwego działania promieniowania UV, chroni płuca i jamę ustną przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi naświetlaniem w przebiegu radioterapii.

Zawarte w wyrobie Witaminy A i E łagodzą objawy związane z suchością błony śluzowej i działają kojąco.

 • mentol i olejek mięty pieprzowej działają odświeżająco, wykazują działanie chłodzące i znieczulające (mentol działa na zakończenia receptorów zimna, dlatego jest stosowany w doraźnych środkach przeciwbólowych, koi i łagodzi podrażnienia).
 • glicerol o udowodnionym działaniu nawilżającym.

Topixeril® ma przyjemny, odświeżający smak, a sposób podania jest dobrze tolerowany przez pacjentów.

więcej...

Wskazania do stosowania

W przypadku wystąpienia suchości śluzówek jamy ustnej i gardła – kserostomii – niezależnie od przyczyny jej powstania, szczególnie w przypadku suchości jamy ustnej będącej wynikiem:
• używania uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych

• w przebiegu infekcji i podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła

• w przypadkach związanych z wiekiem bądź stanem klinicznym – opieka paliatywna

• radioterapii, chemioterapii chorób nowotworowych

• stosowania leków, których opisanym działaniem niepożądanym jest wywołanie kserostomii

Topixeril® zalecany jest również w przypadku przesuszenia błony śluzowej jamy ustnej i gardła np. u osób „pracujących głosem” (nauczyciele, śpiewacy), u osób pracujących w warunkach stresogennych np. piloci, u osób narażonych na działanie czynników szkodliwych i drażniących (np. klimatyzacja, wysoka temperatura, niska wilgotność), u palaczy czynnych i biernych jak również ludzi używających e-papierosów. Doraźnie można stosować w czasie podróży (podróż samolotem, samochodem), a także w podróżach związanych ze zmianą stref klimatycznych(klimat suchy i gorący)
więcej...

Sposób użycia

Topixeril® ma postać mleczka dostarczanego w butelce z aplikatorem - głowicą atomizującą (spray). Wyrób podajemy rozpylając bezpośrednio na błonę śluzową jamy ustnej.

Zaleca się stosowanie 8-12 aplikacji na dobę.

U pacjentów leczonych chemioterapią lub radioterapią, Topixeril® należy aplikować co najmniej 10 razy na dobę.

Dla osiągnięcia zadowalających efektów ważne jest regularne stosowanie tak, aby nie dopuszczać do przesuszenia śluzówek.

Opakowanie 40 ml zawiera 210 dawek.

więcej...

Ostrzeżenia i zalecane środki ostrożności

Przed użyciem zapoznaj się z treścią instrukcji używania dołączonej do opakowania. Pobierz instrukcję używania.

Gdzie kupić

Wyrób medyczny dostępny w aptekach bez recepty oraz w sklepie internetowym.